Op 29 juni 2022 maakte voormalig minister voor Klimaat en Energie Rob Jetten de plannen bekend voor de aanleg van een landelijk transportnetwerk voor waterstof.
Hynetwork kreeg als dochteronderneming van Gasunie de opdracht het waterstofnetwerk in Nederland aan te leggen en daarna ook de rol van beheerder van het waterstofnetwerk op zich te nemen. Het aanleggen van dit netwerk gaat volgens een uitrolplan waarbij verschillende deelopdrachten samen het nieuwe netwerk vormen.
Vanuit PRO6 werkt onze collega Ronald als lead omgevingsmanagement voor het netwerk in Noord-Nederland. Dit bestaat uit twee delen.
- Het waterstofnetwerk Groningen is het deel van het landelijke waterstofnetwerk dat loopt van de Eemshaven via Tjuchem naar Delfzijl, naar de grens met Duitsland bij Oude Statenzijl en de provinciegrens met Drenthe bij Nieuwediep.
- Waterstofnetwerk Drenthe Overijssel is het waterstofnetwerk in de provincies Drenthe en Overijssel. Dit deel van het netwerk zorgt voor de verbinding met het industriecluster Noord-Nederland (Groningen) en sluit aan op Waterstofnetwerk Oost-Nederland.
Hoe is duurzaamheid geïntegreerd?
Dit project vindt zijn basis in duurzaamheid en staat aan de basis van de Nederlandse energietransitie. De industrie in Nederland is op dit moment verantwoordelijk voor zo’n 25% van de nationale CO2-uitstoot.
Door het gebruik van waterstof als grondstof en brandstof kan de uitstoot in de industrie worden verminderd en wordt er een bijdrage geleverd aan de klimaatdoelstellingen. Met het waterstofnetwerk worden de grote industriële regio’s met elkaar, met waterstofopslag en -importlocaties en met het buitenland verbonden.
Onze werkzaamheden
Ronald is samen met zijn team als lead bezig met een aantal zaken.
- Het begeleiden van de twee projectprocedures (onder de omgevingswet) binnen het project.
- Voorbereiden en aanvragen van de noodzakelijke vergunningen.
- Stakeholdermanagement en de interne en externe communicatie.
- Het proces van toetredingsbestemmingen en verkrijgen van het zakelijk recht voor de ligging van de leiding.
- Het bij elkaar brengen van de engineering, conditionerende onderzoeken en onze onderzoek- en adviesbureaus zodat we samen de projectprocedure doorlopen en de milieueffectrapportages kunnen opleveren.